“Slobodu si nevyberáme, musíme na ňu počkať”

Nebolo to tak dávno, čo nás premkol strach z neznámeho, z pocitu nebezpečia a neistoty. Ukončili sme naše každodenné aktivity, prestali sme sa stýkať s našimi najbližšími a zavreli sme dvere našich domovov.

Museli sme sa zo dňa na deň prispôsobiť mimoriadnej situácií, poprehadzovať náš denný režim, učiť naše deti, popritom pracovať spoza kuchynského stola a tiež variť obed, postarať sa o domácnosť a ak zvýšil čas, tak aj o seba. Mnohí sme predviedli nadľudské výkony, a to všetko pod rúškom neistoty z toho, dokedy to bude takto fungovať a dokedy to vôbec budeme zvládať.

Po niekoľkých týždňoch ale miera napätia klesá, pomaly sa vraciame späť do normálnych životov, stretávame sa s priateľmi na terasách kaviarní a užívame si slnečné jarné dni. Stále je tu však skupina ľudí, ktorí sa z hrozivej karantény tak skoro do bežného života nevrátia. Sú nimi deti rakovinou, s ktoré si prechádzajú procesom transplantácie kostnej drene. Súčasťou liečby je izolácia v tzv. Sterilnom boxe. Izba rozmerov 20m2, ktorá niekoľko mesiacov oddeľuje deti a ich sprevádzajúcich rodičov od domova, priateľov, rodiny, školy, bezstarostnej zábavy a najmä slobody.

To, čím sme si počas karantény a prísnych bezpečnostných opatrení spred pár týždňov prešli my, je pre tieto detičky tá najjednoduchšia a posledná fáza doliečovania. Sú už len pár metrov od cieľovej pásky, pričom im liečbu a prísne hygienické opatrenia spríjemňuje “aspoň” domáce prostredie, rodina a priatelia.

Slobodu si nevyberajú, musia si na ňu počkať. My sa im zatiaľ môžeme snažiť pomôcť prostredníctvom kampane 1000 statočných. Kde práve hľadáme 1000 statočných ľudí, ktorí budú pravidelne prispievať 10€ mesačne na aktivity našej iniciatívy. Pre tieto deti zveľaďujeme nemocničné prostredie “Kramárov”, organizujeme pre nich rôzne zábavné podujatia, workshopy, zabezpečujeme im potrebné hygienické prostriedky a v neposlednom rade pomáhame aj ich sprevádzajúcim rodičom, ktorí sú často v ťažkej emočnej a finančnej situácií.

Pomáhame s úsmevom a pomáhame im statočne, aby sa čo najskôr vrátili do plnohodnotného života.